FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO

ČRNA PEGAVOST VINSKE TRTE - CRYPTOSPORELLA VITICOLA SHEAR (SINONIM: PHOMOPSIS VITICOLA (SACCARDO) SACCARDO)

Gostiteljske rastline

Gliva okužuje samo evropsko vinsko trto (Vitis vinifera).

Bolezenska znamenja

Na spodnjih listih mladic se pojavijo številne črne točke. Listi se nagrbančijo, pri belih sortah rumenijo, pri rdečih pa rdečijo. Sčasoma se posušijo, odpadejo pa ne (mumificirani listni peclji ostanejo na trti prek cele zime). Na bazalnem delu mladih poganjkov se pojavijo sprva majhne okrogle ali eliptične vijolično črne ali temno rjave pege. Ko rozge starijo pege vzdolžno počijo, rob ostane temen sredina pa postane svetla.

Simptomi se kažejo tudi v obliki posameznih črnkastih hrast ali pa kot nekakšne plutaste strukture, ki so podobne čokoladni tablici.

Gliva okužuje tudi listne peclje (počrnijo) in kabrnke (raztrgana povrhnjica). Okužene grozdne jagode so temnomodre do škrlatne in pegaste. Sčasoma jagode počrnijo, se skrčijo in imajo plesniv okus.

Jeseni rozge pobelijo in na njih se pojavi množica črnih točk. To so nespolna plodišča glive, piknidiji, v katerih se oblikujejo piknospore. Očesa v bližini debla propadejo. Neredko odmre tudi les med deblom in šparonom (dead arm disease).

Razvojni krog

Gliva lahko prezimi v obliki piknidijev ali kot micelij v očesih rozg. Piknidiji se oblikujejo jeseni in dozorijo prek zime. Piknospore se začno sproščati že v februarju, vendar pa najbolj obilno bruhajo v času brstenja.

Spore se razširjajo z dežnimi kapljicami. Zaradi tega so okuženi samo bazalni deli poganjkov. Gliva oblikuje dva tipa spor. Spore tipa A so eliptične, vretenasto zaobljene, z dvema kapljicama olja. Spore tipa B so nitaste in usločene. Slednje ne morejo izvršiti okužbe.

Gliva lahko okužuje relativno kratek čas (od pojava listov pa dokler se ti popolnoma ne razprostrejo). Jeseni se oblikujejo piknidiji. Ne oblikujejo se na zelenem tkivu ampak na skorji rodnega lesa in pod skorjo večletnega lesa. Spolno obliko glive (periteciji z askusi in askosporami) so našli samo v Severni Ameriki, v Evropi pa nikoli.

Varstvo

  • Z zgodnjo rezjo odstranimo obeljene in pegaste rozge in jih uničimo.

  • Uporabljamo priporočene fungicide v času, ko je trta najbolj občutljiva (od brstenja do popolnega razvitja listov).

  • Cepičev ne smemo jemati iz okuženih nasadov.

 

Besedilo: Franci Celar

New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin